DAN BIJELOG ŠTAPA U VRTIĆU

DAN BIJELOG ŠTAPA U VRTIĆU

 

Kada nam netko spomene osobu koja koristi štap u svakodnevnom životu, na pamet nam padnu stari ljudi ili čarobnjaci. Ili možda stari čarobnjaci. Kako bilo, ljudi sa štapovima o kojima ovdje pričamo u neku ruku jesu čarobnjaci. Njihovi (bijeli) štapovi nemaju neke posebne magične moći. Neće nas uz pomoć njih pretvoriti u magarca, ali oni pomoću tih štapova - vide.

Ti magični štapovi bijele boje pomažu ljudima koji ne vide dobro ili ne vide uopće, da pronađu svoj put u svijetu. Slijepa osoba ili osoba oštećena vida uz pomoć štapa razaznaje koliko je nešto blizu ili udaljeno od nje. Osim bijelog štapa, za slobodno kretanje, ove osobe koriste pomoć još jednog pomagača koji baš nije čest na ulici. Mnogo je češći u dvorištima, to je, naime, pas. Točnije, pas vodič za osobe oštećena vida.

E ti psi su posebno pametna vrsta koja poznaje sav bonton u prometu  i brine se za sigurnost svog vlasnika na ulici. Znaju prepoznati sve opasnosti koji im se mogu naći na putu.

15. listopada se obilježava MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA, dan zaštite prava slijepih osoba i osoba oštećena vida. Povodom toga, tog smo dana imali goste u našem vrtiću iz udruge Pas vodič iz Zagreba. U goste su nam došle tri gospođe i dva vjerna pratitelja. Gospođe su nam pričale o tome kako je to biti slijep uopće, a nakon toga i kako se uz pomoć najboljeg čovjekova prijatelja snaći u današnjem svijetu. Djeca su se jako interesirala za navike pasa i njihovo ponašanje.

Psi su se pokazali kao pravi prijatelji kada je nakon predavanja uslijedilo druženje s psima.

 

Kontakt podaci

DJEČJI VRTIĆ PROLJEĆE
Kloštar Ivanić


OIB:72007988952

Matični objekt Naftaplinska 23/a

Tel: 01/2892-545

Fax: 01 3899 006

Ravnateljica: ravnateljica@djecjivrtic-proljece.hr

Ravnateljica izravni telefon: 01 3899 002

Pedagog: pedagog@djecjivrtic-proljece.hr

Pedagog izravni telefon: 01 3899 008

Računovodstvo: djecji.vrtic1@zg.t-com.hr

Računovodstvo izravni telefon: 01 2895 545

Službeni mobitel za upite roditelja:

099 238 65 16

 

Područni objekt Livada

Trg svetog Ivana 1

Tel.: 01 62 64 918

Voditelj objekta: Jelena Marković, odgajateljica

Službeni mobitel: 099 238 65 17

Pretraži sadržaj