MEDVJEDIĆI I GUSJENICE OBILJEŽILE TJEDAN SVEMIRA
Piše: Zoran Buhač, pedagog
Nekima, koji spadaju među starije na ovom malom plavo zelenom planetu, još se pomalo naježi koža kada čuju uvodne riječi svake epizode Zvjezdanih staza: „Svemir, posljednja granica…“ Već bi Vas i glas glumca Williama Shatnera (Kapetan Kirk) mogao odvesti u nemjerljive daljine i svemirska bespuća kada bi započinjala svaka nova epizoda. Nažalost, danas kada je televizija najjači medij, nema tako zanimljivih i kvalitetnih serija koje bi djecu privukle malome ekranu. Doduše, danas postoji hrpa TV serija za djecu, no čisto sumnjamo da će im se djeca vraćati kad porastu, kao što se mi nostalgičari rado vraćamo pustolovinama svemirskog broda Enterprise.
Ovo ipak nije tekst o TV produkciji, ali je uvod poslužio da se prikaže što je neke davnašnje generacije privuklo svemiru. Danas, zahvaljujući organizaciji Svjetski tjedan svemira (World Space Week) djeca vrtićkog i školskog uzrasta se imaju prilike upoznati sa svemirom na neposredan način primjeren njihovoj dobi, sposobnostima i interesima. U našem vrtiću Proljeće na obilježavanje ovog tjedna su se odlučile srednja vrtićka skupina Medvjedići i predškolska skupina Gusjenice.
Medvjedići su se više fokusirali na simboličku igru na temu svemira kao okruženja u sobi dnevnog boravka djece, dok su se predškolske Gusjenice ipak potrudile više usvojiti neka osnovna znanja o planetima Sunčeva sustava i putovanju u svemir. Medvjedići su napravili laboratorij za istraživanje svemirske materije, svemirsku postaju, raketu, model Sunčeva sustava. Dok su se Gusjenice bavile izradom površine planeta, planetima i svemirskim letjelicama uz obrazloženje zašto se recimo površina planeta pravi od PU pjene, svemirsko odijelo od aluminijske folije i svemirska tama od velikih crnih vreća…
Djeca su iznimno pozitivno reagirala na ovako usmjerene poticaje te su zajedno sa svojim odgojiteljicama sudjelovala u izradi, istraživanju i naravno … igranju.
Za sam kraj upriličeno gledanje animiranih filmova s temom svemira: La Luna, Planet Unknown, Marooned, One Small Step i drugih. U svakoj je skupini prikazan i animirani dokumentarac gdje se pokazalo kako su djeca bez teškoća s obzirom na prikaz planeta u bojama prepoznavala planete po imenu.
Veselimo se svim novim susretima s posljednjom granicom…
Svemirska maglica na plafonu naše sobe.
Jeli ovo MIR ili Skylab? …nije važno, ali jako zabavno
Laboratorij za istraživanje svemirske materije
Još nekoliko poteza kistom i čitav sunčev sustav će biti gotov.
Zvjezdano nebo. Carl Sagan je govorio da ih ima milijarde i milijarde. I ovdje ih ima puno.
Ovaj teleskop nije Hubble, ali će poslužiti svrsi.
Sunčev sustav na velikom platnu.
Izrada prave pravcate velike rakete. Traži li NASA pripravnike?
Houstone, mi nemamo problem!
Prijašnjim generacijama je o svemiru govorio Carl Sagan ili Ante Radonjić… danas to čine svemirski mačak i robot.
Sunčev sustav na pomolu.
Kako treba izgledati površina planeta.
Da bismo nešto znali napraviti, moramo vidjeti kako to izgleda.
Domaćice, oprez. Astronauta će kuhinjska aluminijska folija čuvati od svemirske hladnoće.
Jeli to Neil Armstrong ili Major Tom?
Kad narastemo, radit ćemo ovakve letjelice za Space X.
U svemiru je uvijek tamno i mračno, tamno i mračno…
Ne dolazi svo znanje, kako neki govore, samo s ekrana digitalnih uređaja. Lijepo je opipati knjigu.