PRAVILNIK O UPISU DJECE U DJEČJI VRTIĆ PROLJEĆE KLOŠTAR IVANIĆ
Na temelju članka 50., 57. i 84. Statuta Dječjeg vrtića Proljeće (KLASA: 023-01/22-01/04, URBROJ: 238-14/78-06-22-04) Upravno vijeće Dječjeg vrtića Proljeće na svojoj 17. sjednici održanoj dana 30.01.2023. godine donosi
PRAVILNIK
O
UPISU DJECE U DJEČJI VRTIĆ PROLJEĆE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o upisu djece u Dječji vrtić Proljeće (u daljnjem tekstu: Pravilnik) utvrđuje se način i postupak upisa djece u Dječji vrtić Proljeće (u daljnjem tekstu: Vrtić), način organiziranja i ostvarivanja programa predškolskog odgoja i obrazovanja djece rane i predškolske dobi, te prava i obveze korisnika usluge u Vrtiću.
(2) Korisnicima usluge u smislu ovoga Pravilnika smatraju se zakonski zastupnici djece koja pohađaju odnosno za koje je podnijet zahtjev za smještajem djeteta u Vrtić.
(3) Pojedini izrazi u smislu ovog Pravilnika imaju slijedeće značenje:
- Obitelj je uža obitelj koju čine roditelji/zakonski zastupnici i djeca koja žive u istom kućanstvu.
- Dijete je osoba do navršenih 18 godina života;
- Samohrani roditelj je roditelj koji sam skrbi za svoje dijete i uzdržava ga;
- Jednoroditeljska obitelj je obitelj koju čine dijete, odnosno djeca i jedan roditelj.
Članak 2.
Vrtić organizira programe u opsegu i na način određen Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju, Državno pedagoškim standardima, te Statutu Dječjeg vrtića Proljeće.
Čanak 3.
(1) Vrtić upisuje djecu u programe predškolskog odgoja s navršenih godinu dana života do polaska u osnovnu školu.
(2) Vrtić upisuje djecu u programe predškolskog odgoja, odnosno odgojne skupine sukladno dobi predviđenoj za određenu odgojnu skupinu, prema propisima kojima se uređuje područje predškolskog odgoja i obrazovanja.
(3) Djeca koja nemaju navršenih godinu dana života upisuju se iznimno ukoliko Vrtić raspolaže dostatnim kapacitetima, pri čemu ista mogu početi koristiti usluge predškolskog odgoja s navršenih godinu dana života.
Članak 4.
(1) Pedagoška godina započinje 01. rujna tekuće, a završava 31. kolovoza slijedeće godine.
(2) Za svaku novu pedagošku godinu Vrtić vrši upise u redoviti 10-satni program odgojno-obrazovnog rada (u daljem tekstu: Redoviti program) za zainteresirane roditelje.
(3) Vrtić upisuje djecu u Redoviti program prema Planu upisa, aktu osnivača o prednosti upisa i odluci o upisu.
(4) Postupak upisa pokreće se temeljem Odluke o upisu i mjerilima upisa (u daljem tekstu: Natječaj) koju donosi upravno vijeće uz suglasnost osnivača, a koja sadrži:
- uvjete upisa u Vrtić;
- prednost upisa, prema aktima osnivača;
- rokove sklapanja ugovora,
- iznos nadoknade za usluge Vrtića, prema aktima osnivača;
- ostale podatke važne za upis djece i pružanje usluga.
(5) Upisi u Dječji vrtić mogu se provoditi elektroničkim putem.
(6) Natječaj se objavljuje javnom objavom na mrežnim stranicama Vrtića i Osnivača, oglasnoj ploči u središnjem objektu Vrtića, te svim objektima Vrtića, najkasnije do 01. svibnja za slijedeću pedagošku godinu.
(7) Natječaj se ne provodi za upis djece u ostale odgojno-obrazovne programe Vrtića.
(8) U ostale programe predškolskog odgoja i obrazovanja koji se provode u Vrtiću upisi se vrše sukladno interesima korisnika usluga.
Članak 5.
(1) Zahtjev za redovan upis djece u Vrtić podnosi se u razdoblju za koje je raspisan Natječaj za narednu pedagošku godinu, s ciljem ostvarenja prava na Redoviti program koji provodi Vrtić.
(2) Zahtjevi iz prethodnog stavka podnose se u objektu Vrtića, Naftaplinska 23/a, Kloštar Ivanić, primjenom na odgovarajući način odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 6.
(1) Svako dijete rane i predškolske dobi ima pravo upisa u vrtić.
Članak 7.
(1) Pravo iz prethodnog članka može se ograničiti samo u slučaju nepostojanja kapaciteta Vrtića za upisom djece glede ostvarenja programa predškolskog odgoja i obrazovanja kojeg provodi.
(2) Djeca s prebivalištem, odnosno boravištem izvan područja Općine Kloštar Ivanić mogu se upisati u Redoviti program kojeg provodi Vrtić samo ako nije popunjen kapacitet vrtića uz sklopljen sporazum o sufinanciranju između čelnika općine ili grada i čelnika Općine Kloštar Ivanić .
(3) Ukoliko matična jedinica lokalne samouprave ne izda potvrdu o sufinanciranju do pune ekonomske cijene vrtića, odnosno izda potvrdu o sufinanciranju manjeg iznosa, preostali iznos koji ne sufinancira matična jedinica lokalne samouprave snosi roditelj.
(4) Dječji vrtić dužan je sukladno svom kapacitetu organizirati prvenstveno Redoviti program predškolskog odgoja i obrazovanja za djecu s prebivalištem na području Općine Kloštar Ivanić, te osigurati prednost pri upisu u redovite programe na način utvrđen Zakonom, odlukom osnivača i ovim Pravilnikom.
Članak 8.
(1) Kriteriji za ostvarivanje prednosti su propisani zakonom koji uređuje predškolski odgoj i obrazovanje, te Odlukom o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u Vrtić koju donosi osnivač Vrtića.
(2) Prednost pri upisu u Vrtić za iduću pedagošku godinu ostvaruju djeca koja do 01.travnja tekuće godine navrše četiri godine života.
(3) Ukoliko Vrtić ne može upisati svu prijavljenu djecu nakon upisa djece iz prethodnog stavka, prednost pri upisu ostvaruje se prema redu prvenstva određenim ovim Pravilnikom.
(4) Red prvenstva razrađuje se metodom bodovanja prema slijedećim kriterijima:
RB |
OPIS KRITERIJA |
BODOVI |
1. |
Djeca roditelja invalida Domovinskog rata |
10 |
2. |
Djeca oba zaposlena roditelja |
10 |
3. |
Djeca iz obitelji s troje i više djece (za svako dijete po jedan bod) |
1 |
4. |
Djeca samohranih roditelja |
20 |
5. |
Djeca iz jednoroditeljskih obitelji |
20 |
6. |
Djeca koja su ostvarila pravo na uslugu smještaja u udomiteljskoj obitelji |
10 |
7. |
Djeca osoba s invaliditetom upisanih u Hrvatski registar osoba s invaliditetom |
10 |
8. |
Djeca roditelja koji primaju doplatak za djecu ili su korisnici zajamčene minimalne naknade |
1 |
9. |
Djeca s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima |
|
(5) Prednost pri upisu u okviru planiranog broja slobodnih mjesta po dobnim skupinama ostvaruje dijete s većim zbrojem bodova.
(6) Ukoliko i nakon primjene utvrđenih kriterija dvoje ili više djece ostvaruje jednak broj bodova, red prvenstva utvrđuje se po kriteriju starosti djeteta, od starijeg prema mlađem.
(7) Za dijete sa specifičnim i/ili zdravstvenim posebnim potrebama (djeca s teškoćama u razvoju), bez obzira na ostvareni broj upisanih bodova, upis će se vršiti prema procjeni stručnog tima Vrtića sukladno posebnoj potrebi djeteta, mogućnosti uvjeta za prihvat i kapacitetima Vrtića.
(8) Ako stručni tim na temelju dokumentacije o specifičnim razvojnim i/ili zdravstvenim potrebama djeteta i inicijalnog razgovora s roditeljima odnosno skrbnicima djece, uz nazočnost djeteta, ocijeni da se te potrebe ne mogu zadovoljiti u sklopu redovitog programa, predložit će drugi odgovarajući program koji Vrtić može ponuditi.
(9) Dijete s manjim brojem bodova može ostvariti prednost u odnosu na dijete s većim brojem bodova ukoliko za drugo navedeno dijete (s većim brojem bodova) ne postoji dobno odgovarajuća odgojna skupina.
Članak 9.
(1) Za upis djeteta u Redoviti program Vrtića potrebno je priložiti slijedeću dokumentaciju:
- ispunjen i potpisan (od strane roditelja) zahtjev za upis djeteta u Vrtić;
- izvornik ili presliku rodnog lista ili izvatka iz matice rođenih djeteta;
- izvornik ili presliku potvrde o prebivalištu djeteta (ne stariju od 6 mjeseci) ili presliku osobne iskaznice za djecu mlađu od 16 godina izdanu od MUP-a;
- preslike osobnih iskaznica roditelja;
- dokaze o činjenicama bitnim za ostvarenje prednosti pri upisu djeteta u Vrtić:
- za dijete roditelja invalida Domovinskog rata – potvrda nadležnog tijela;
- za dijete oba zaposlena roditelja - potvrde o prijavama u evidenciju izdane od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ne starije od 30 dana ili drugi odgovarajući dokaz ukoliko su roditelj/i zaposleni u inozemstvu;
- za dijete iz obitelji s troje ili više malodobne djece - za svako dijete rodni list ili izvadak iz matice rođenih, te dokaz o prebivalištu, odnosno boravištu;
- za dijete samohranog zaposlenog roditelja - potvrda poslodavca o zaposlenju roditelja i dokazi o samohranosti: rodni list, smrtni list za preminulog roditelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja, rješenje Hrvatskog zavoda za socijalni rad o privremenom uzdržavanju djeteta ili drugu javnu ispravu kojom se dokazuje da roditelj sam skrbi i uzdržava dijete;
- za dijete koje živi samo s jednim, zaposlenim roditeljem (jednoroditeljska obitelj) - potvrda o prijavama u evidenciju izdane od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje ne starije od 30 dana, presuda o razvodu braka ili drugi dokaz da dijete potječe iz jednoroditeljske obitelji;
- za dijete u udomiteljskoj obitelji, bez roditelja ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi - rješenje odnosno potvrda Hrvatskog zavoda za socijalni rad da je dijete u udomiteljskoj obitelji, bez roditelja ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi;
- za dijete roditelja koji je osoba s invaliditetom – dokaz o upisu u Hrvatski registar osoba s invaliditetom, te dokaz da isti živi u istom kućanstvu kao i dijete za koje se podnosi zahtjev;
- za dijete roditelja koji primaju doplatak za djecu ili minimalnu zajamčenu novčanu naknadu - rješenje o pravu na doplatak za djecu ili minimalnu naknadi, odnosno potvrdu nadležne institucije o istom za tekuću godinu;
- za dijete koje ima specifične razvojne i/ili zdravstvene potrebe - relevantna dokumentacija za utvrđivanje navedenih potreba i statusa djeteta;
(2) Za točnost podataka navedenih u zahtjevu za upis djeteta odgovorne su osobe koje su isti i podnijele.
(3) Zahtjev za upis koji ne sadrži isprave navedene u ovome članku će se odbaciti.
(4) Zahtjev za upis djeteta koji pristigne nakon razdoblja za koje je raspisan Natječaj iz članka 4. ovog Pravilnika će se odbaciti, te će se upis djeteta na temelju istoga rješavati na odgovarajući način primjenjujući odredbe članka 15. ovog Pravilnika.
(5) Obrazac zahtjeva određuje Vrtić, odnosno ravnatelj sukladno aktima Vrtića i osnivača.
(6) Zahtjev za upis djeteta može se podnijeti i elektroničkim putem zajedno s pripadajućom dokumentacijom i to u razdoblju predviđenom tekstom natječaja iz članka 4. ovog Pravilnika.
Članak 10.
(1) Lista čekanja formirati će se u slučaju kada je veći broj prijava nego što su kapaciteti Vrtića, sukladno kriterijima navedenih u članku 8. ovoga Pravilnika, a odnosi se na sve prijave predane u vrijeme trajanja objavljenog natječaja za upis djece, nepravodobne prijave, kao i na sve prijave predane tijekom pedagoške godine, a prije, odnosno poslije objave natječaja.
(2) Lista čekanja sadrži:
- redni broj,
- šifru pod kojom se dijete vodi izdanu od strane Vrtića
- datum rođenja
- ukupan broj bodova.
(3) Tokom pedagoške godine podneseni zahtjevi za upis djeteta mogu se dopuniti u cilju ostvarivanja prednosti pri upisu djeteta u Vrtić.
(4) Prema potrebi Vrtić će vršiti ažuriranje liste čekanja tokom godine, a u svezi s odredbom iz prethodnog stavka, kao i upisa djeteta opisanih u članku 15. ovog Pravilnika.
(5) Djeca sa liste čekanja koja tokom godine bivaju upisana u druge vrtiće, čiji osnivač nije Općina Kloštar Ivanić, a sukladno podacima kojima će raspolagati Vrtić u okviru suradnje s vanjskim ustanovama, ne ostvaruju pravo na prednost upisa bez obzira na broj bodova.
(6) Djeca koja su na listi čekanja godinu dana imaju prednost upisa u slijedećoj pedagoškoj godini temeljem ostvarenih bodova koje su naveli u zahtjevu a jednaki su sa bodovima novopristiglih zahtjeva.
(7) Djeca koja su na listi čekanja godinu dana, a roditelji nisu predočili promjene u broju bodova nemaju prednost pri upisu u odnosu na novopristigle zahtjeve sa većim brojem bodova.
Članak 11.
(1) Postupak upisa djece u programe Dječjeg vrtića provodi Komisija za upis djece (u nastavku teksta: Komisija) koju imenuje Upravno vijeće. Upravno vijeće imenuje predsjednika i dva člana Komisije iz reda odgojitelja i stručnih suradnika Dječjeg vrtića, na vrijeme od dvije godine. Komisija radi na sjednicama koje saziva predsjednik. Sjednica se može održati ako je nazočna većina članova Komisije. Komisija donosi odluke većinom glasova ukupnog broja članova Komisije. Komisija odlučuje o zahtjevima za upis djece u odgojno-obrazovni program na temelju rezultata cjelovitog uvida o razvoju i potrebama svakog djeteta, analize dostavljene dokumentacije, rezultata inicijalnog razgovora s roditeljima odnosno skrbnicima djece, uz nazočnost djeteta, koji timski obavljaju članovi stručno-razvojne službe, uz mogućnost konzultacije s vanjskim stručnjacima radi pribavljanja mišljenja i podataka bitnih za odlučivanje. O radu Komisije vodi se zapisnik. Rad Komisije nadzire ravnatelj.
(2) Na postupak upisa i ispisa djece, kao i odlučivanju o pravima i obvezama korisnika usluga na odgovarajući način primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 12.
(1) Rješenja o upisu djece, donosi Ravnatelj u roku od 30 dana, a najkasnije 60 dana od isteka roka za podnošenje prijava za upis djece, pri čemu na odgovarajući način primjenjuje odredbe zakona kojima se uređuje upravni postupak.
(2) Na rok za donošenje rješenja o upisu djece za koje zahtjev za upisom u vrtić nije podnesen temeljem raspisanog Natječaja, na odgovarajući način se primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
(3) Rezultati upisa djece u Vrtić, temeljem objavljenog natječaja, objavljuju se javno na središnjem objektu Vrtića, oglasnoj ploči i web stranici Vrtića.
(1) Rezultati upisa djece u vrtić sadrže redni broj, šifru djeteta, datum rođenja i ukupan broj bodova.
(2) O pojedinačnim rješenjima o upisu i ispisu djece obavještavanje se vrši sukladno odredbama zakona o općem upravnom postupku.
Članak 13.
(1) Roditelj nezadovoljan rješenjem o upisu, može izjaviti žalbu upravnom vijeću u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.
(2) Na postupak žalbe na odgovarajući način se primjenjuju odredbe zakona o općem upravnom postupku.
Članak 14.
(1) Djeca upisana slijedom Natječaja i rješenja o upisu djece primaju se u Vrtić početkom pedagoške godine za koju su podnijeli zahtjev za smještajem u vrtić.
(2) U toku pedagoške godine dijete može biti najkasnije upisano i krenuti u Vrtić do 31.03. tekuće pedagoške godine, ukoliko su ispunjeni svi uvjeti propisani ovim Pravilnikom.
Članak 15.
(1) Tijekom pedagoške godine ne raspisuje se natječaj za prijam djece u Vrtić, iznimno ukoliko se radi o osnivanju/otvaranju novog objekta Vrtića, proširenja kapaciteta otvaranjem novih odgojnih skupina ili drugog osobitog važnog razloga kojim bi se omogućio upis većeg broja djece.
(2) Djeca koja nisu primljena po raspisanom Natječaju, kao i djeca za koje je podnesen zahtjev za upis u Vrtić tokom pedagoške godine, mogu se tijekom godine upisati u Vrtić samo ukoliko se oslobodi odgovarajući broj mjesta u vrtiću.
(3) Ukoliko se tijekom godine oslobodi određen broj mjesta u Vrtiću, Vrtić će redovito vršiti ažuriranje liste čekanja, sukladno dostupnim podacima, na temelju čega će donijeti rješenje o upisu pojedinog djeteta, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
(4) U slučaju sumnje u istinitost dokumenta priloženih u prijavi za upis djeteta Vrtić može izvršiti provjeru kod pravnih subjekata koji su izdali sporni dokument ili koji posjeduju informaciju o istom, a s ciljem utvrđivanja valjanosti dokumenta, a sukladno odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
(5) Rješenje iz stavka 2. i 3. ovoga članka donosi ravnatelj.
(6) Ravnatelj tijekom pedagoške godine podnosi upravnome vijeću izvješća o broju upisane djece, odnosno djece koja se nalaze na listi čekanja.
(7) Ravnatelj može, na temelju mišljenja stručnog tima, premjestiti dijete iz jednog u drugi područni objekt ukoliko to zahtijevaju uvjeti rada i potrebe organizacije djelatnosti, odnosno potrebe roditelja, ako u tom drugom vrtiću postoje uvjeti za prihvat djeteta, pri čemu se na odgovarajući način primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje opći upravni postupak.
Članak 16.
(1) Prije nego što dijete počne pohađati Vrtić roditelj je dužan dostaviti uvjerenje liječnika o zdravstvenom stanju djeteta.
(2) Dijete se ne može primiti u Vrtić bez uvjerenja iz prethodnog stavka ovog članka.
(3) Vrtić s roditeljima djece koja su primljena u vrtić, redovnim putem na temelju natječaja ili izvanrednim putem opisanim u članku 15., sklapa Ugovor o pružanju usluga predškolskog odgoja (u daljnjem tekstu: Ugovor). Ugovor vlastoručno potpisuju roditelj djeteta koje je upisano u vrtić i ravnatelj Vrtića.
(4) Ugovorom korisnika usluga i Vrtića utvrđuju međusobna prava i obveze.
(5) Ugovor najkasnije mora biti zaključen do 31. kolovoza za narednu pedagošku godinu, iznimku predstavljaju djeca koja se upisuju tijekom pedagoške godine, a koja Ugovor moraju sklopiti u roku od osam dana od dana zaprimanja rješenja o upisu.
(6) U slučaju nepotpisivanja Ugovora u roku navedenom u prethodnom stavku ovoga članka, kao i u slučaju odbijanja potpisivanja istog, smatra se da je korisnik usluga odustao od svog zahtjeva za upisom djeteta u Vrtić. Na slobodno mjesto upisuje se, odnosno sklapa Ugovor s roditeljem ili skrbnikom djeteta koje je slijedeće prvo na listi čekanja.
(7) Ukoliko nema djece na listi čekanja ili se roditelj odnosno skrbnik djeteta ne odazove na obavijest Vrtića o slobodnom mjestu za upis ili odbije mogućnost upisa djeteta u vrtić, u Vrtić se mogu upisati djeca koja se slijedeća po redu nalaze na listi čekanja, odnosno djeca koja nisu sudjelovali u postupku za prijem djece po Natječaju.
Članak 17.
(1) Zbog preseljenja roditelja kao i zbog drugih opravdanih razloga dijete može prijeći u drugu predškolsku organizaciju.
(2) Vrtić u takvim slučajevima izdaje propisanu dokumentaciju o djetetu.
Članak 18.
Vrtić je dužan, sukladno Državnim pedagoškim standardom predškolskog odgoja i obrazovanja, Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, kao i provedbenim propisima donesenim na temelju istih, osigurati ostvarivanje programa predškole u trajanju od najmanje 150 sati za djecu u godini prije polaska u osnovnu školu koja nisu uključena u redoviti program predškolskog odgoja, a za djecu s teškoćama u razvoju dvije godine prije polaska u osnovnu školu.
Članak 19.
Roditelj ima pravo:
- prije početka ostvarivanja programa biti upoznat s programom za dijete i uvjetima pod kojima se on ostvaruje te s tim u svezi pravima i obvezama korisnika usluga,
- putem individualnih razgovora i roditeljskih sastanaka biti redovito izvještavan o razvoju i napredovanju djeteta, te biti uključen u različite oblike suradnje roditelja i Vrtića,
- podnositi zahtjeve nadležnim tijelima Vrtića radi ostvarivanja i zaštite pojedinačnih prava i potreba djeteta,
- sudjelovati u planiranju, realizaciji i vrednovanju odgojno-obrazovnog programa za dijete,
- sudjelovati u upravljanju Vrtićem na način utvrđen zakonom i Statutom Dječjeg vrtića, birati i biti biran za predstavnika roditelja korisnika usluga u Upravnom vijeću Dječjeg vrtića.
Članak 20.
Roditelj je dužan:
- predočiti istinitu i valjanu dokumentaciju prilikom podnošenja zahtjeva za upis djeteta,
- prije početka ostvarivanja Redovitog programa obaviti inicijalni razgovor s članom stručnog tima Vrtića,
- prije početka ostvarivanja programa dostaviti odgojitelju potvrdu nadležnog liječnika o obavljenom sistematskom zdravstvenom pregledu djeteta, te dodatnu zdravstvenu potvrdu za slučaj promjena zdravlja nastalih nakon sistematskog zdravstvenog pregleda,
- predočiti potpunu dokumentaciju i informaciju o karakteristikama i potrebama djeteta koje su bitne za odabir primjerenog programa kao i za njegovu sigurnost i zdravlje tijekom ostvarivanja programa,
- pravovremeno izvješćivati Vrtić o promjenama razvojnog statusa djeteta i surađivati s Vrtićem u postupcima izmjena programa,
- za slučaj značajnih promjena zdravstvenog stanja ili razvojnog statusa djeteta koje tijekom ostvarivanja programa uoči stručni tim Vrtića, obaviti potrebne pretrage i pribaviti mišljenja nadležnih službi te sudjelovati u programu pedagoške opservacije djeteta i utvrđivanju novog prilagođenog individualiziranog programa, ako je to u interesu razvojnih potreba i sigurnosti djeteta odnosno sigurnosti i ostvarivanja odgojno-obrazovnog programa za drugu djecu,
- osobno dovoditi i odvoditi dijete iz odgojno-obrazovne skupine ili pismeno izvijestiti odgojitelja o punoljetnoj osobi koju je za to ovlastio,
- izvijestiti odgojitelja odgojno-obrazovne skupine u roku od 24 sata o razlozima izostanka djeteta (u slučaju zaraznih bolesti),
- ne dovoditi u Vrtić bolesno dijete, a nakon završenog liječenja dostaviti potvrdu nadležnog liječnika o obavljenom zdravstvenom pregledu iz koje je vidljivo da je dijete sposobno pohađati Vrtić,
- odazvati se pozivima na roditeljske sastanke i druge oblike suradnje roditelja s Vrtićem u cilju praćenja razvoja i napredovanja djeteta,
- dužan je sudjelovati u cijeni usluga predškolskog odgoja, koje Vrtić pruža njegovom djetetu ili štićeniku, u skladu s Odlukom Općine Kloštar Ivanić o cijeni usluga Vrtića,
- dostaviti pisanu obavijest (ili telefonski obavijestiti Vrtić) o ispisu djeteta iz Vrtića najkasnije 15 dana prije ispisa, te dokazati podmirenje svih nastalih troškova programa do dana ispisa,
- izvršavati i poštivati druge obveze korisnika usluga utvrđene općim aktima Vrtića i osnivača.
Članak 21.
(1) Vrtić ima pravo i dužnost:
- ustrojiti rad s djecom u jasličkim i vrtićkim odgojnim skupinama sukladno propisanom programu i standardu predškolskog odgoja,
- surađivati s obitelji djeteta u cilju praćenja razvoja i napredovanja djeteta,
- osigurati redovito izvještavanje korisnika usluga i njihovo sudjelovanje u upravljanju Vrtićem sukladno zakonu i Statutu Vrtića,
- omogućiti zaštitu pojedinačnih prava korisnika usluga,
- upozoriti korisnika usluga da Vrtić pridržava pravo preraspoređivanja djeteta iz jedne u drugu odgojno-obrazovnu skupinu, iz jednoga u drugi objekt, posebnog organiziranja programa za vrijeme lipnja, srpnja i kolovoza te u drugim posebnim okolnostima, u skladu s pedagoškim načelima i interesima organizacije rada i pedagoškim standardima u zadovoljavanju utvrđenih potreba za programima predškolskog odgoja,
- otkazati ostvarivanje odgojno-obrazovnog programa korisniku usluga ukoliko ne plati dospjele obveze u roku od dva mjeseca uzastopno od dana dospijeća obveze ili ako korisnik na drugi način prekrši obveze utvrđene ugovorom ili općim aktom Vrtić,
- ispisati dijete ukoliko korisnici usluga neopravdano ne koriste usluge Vrtića više od dva mjeseca,
- prilikom prelaska djeteta u drugi dječji vrtić predati roditelju propisanu dokumentaciju koju treba dostaviti drugom dječjem vrtiću.
(2) O prestanku pružanja usluga u slučajevima opisanih u prethodnom stavku odlučuje
ravnatelj rješenjem, a sukladno odredbama zakona kojim se uređuje opći upravni
postupak.
Članak 22.
Ako je korisnik usluga ispisao dijete iz Vrtića, ponovno može upisati dijete u Vrtić nakon proteka roka od 6 mjeseci od dana ispisa, bez prava prvenstva i u skladu s odredbama ovog Pravilnika, osim u iznimnim slučajevima o čemu će rješenje donijeti ravnateljica i pod uvjetom da Vrtić ima kapaciteta za upis djeteta.
Članak 23.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje vrijediti Pravilnik o upisu djece u Dječji vrtić Proljeće Kloštar Ivanić od dana 29.04.2015. godine (KLASA: 012-04/15-01-01, URBROJ: 238-14-78-15-01), kao i sve izmjene i dopune koje se odnose na isti.
Članak 24.
Sastavni dio Pravilnika o upisu je i Odluka o načinu ostvarivanja prednosti pri upisu djece u dječji vrtić Općine Kloštar Ivanić (Glasnik Zagrebačke županije, 51/2022).
Članak 25.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom osmog dana od dana objave na oglasnoj ploči Vrtića, a objavljen je dana 31.01.2023. godine.
KLASA: 601-02/23-01/02
URBROJ: 238-14-78-05-23-1
PREDSJEDNIK UPRAVNOG VIJEĆA
KREŠIMIR BUNJEVAC
_______________________________
RAVNATELJICA
GROZDANA JAKOVLJEVIĆ
_________________________